Romskie Stowarzyszenie Oświatowe „Harangos” zostało zarejestrowane w czerwcu 2004 roku. Organizacja skupia młodych ludzi Romów i nie-Romów, studentów i magistrów rożnych dziedzin takich jak pedagogika, socjologia, filologia, sztuka czy dziennikarstwo, zainteresowanych działalnością na rzecz społeczności romskiej. Zadania podejmowane przez Harangos ogniskują się wokół kwestii edukacji dzieci i młodzieży. Poprzez edukację chcemy zmniejszyć dystans dzielący Romów i nie Romów. Włączając się do współpracy z różnymi środowiskami, organizacjami rządowymi i pozarządowymi chcemy poprawić ogólną sytuację Romów, a także przyczynić się do zmiany negatywnych stereotypów i uprzedzeń w stosunku do nich.
Naszym celem jest między innymi:
- Upowszechnianie wiedzy o historii i kulturze Romów.
- Inicjowanie i realizowanie zadań edukacyjno-kulturalnych na rzecz społeczności romskiej.
- Planowanie i realizowanie przy współpracy z nauczycielami, pomocy edukacyjnej dla dzieci romskich, w celu podniesienia poziomu nauczania.
- Organizowanie pomocy finansowej w formie stypendiów dla młodzieży romskiej.
- Współpraca z organizacjami działającymi w Polsce i poza jej granicami, których celem będzie wymiana doświadczeń i organizowanie wspólnych przedsięwzięć kulturalnych
- Działanie w zakresie praw człowieka, praw mniejszości narodowych, angażowanie się w przedsięwzięcia mające na celu zwalczanie wszelkich form dyskryminacji.
- Przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na pochodzenie rasowe, narodowe, kolor skóry czy religię.
Wybrane działania Stowarzyszenia:
- Pierwszym projektem RSO „Harangos” była podjęta na zlecenie Biura Doradczego przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i przy Ambasadzie Brytyjskiej ewaluacja edukacyjnej części Pilotażowego programu rządowego na rzecz społeczności romskiej w województwie małopolskim na lata 2001-2003.Wyniki naszych badań zostały opublikowane w formie raportu. Znajomość kultury i języka romani pozwoliła na uzyskanie szczerych odpowiedzi i rzetelnych wyników od respondentów pochodzenia romskiego.
- Udział w programie Unii Europejskiej „Dostarczanie żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej 2003/2004”
- Współpraca z Małopolskim Towarzystwem Oświatowym przy projekcie„ Czy my się znamy?” Sposoby przeciwdziałania dyskryminacji w szkole opracowanie multimedialnego pakietu propozycji lekcji dla młodzieży w wieku 12-18 lat. Treści zawarte w pakiecie miały na celu przybliżenie tematu dyskryminacji, ksenofobii oraz zobrazowanie stereotypów.
- Organizacja Międzynarodowego Dnia Romskiego
- Wystawa Artystów Romskich Romani Art Małgorzata Mirga Tas.
- Międzynarodowy plener Roma Art „JAW DIKH – CHODŹ ZOBACZ” w Czarnej Górze
- Jaw Dikh” International Event of Roma Art 2013
- „Romski Pstryk”( 2008-2013)
- Warsztaty na temat kultury romskiej projekt skierowany do nauczycieli, pedagogów oraz instytucji które działają, oraz współpracują ze społecznością romską.
- Integracyjne kolonie dla dzieci, półkolonie ,turnus rehabilitacyjny dla seniorów, warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży.
- Działalność świetlicy integracyjnej Amaro Kher
- Staże zawodowe dla Romów
- Udział w posiedzeniach Zespołu do Spraw Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, które odbyło się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie W posiedzeniu udział wzięli m.in. Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski, Elżbieta Radziszewska, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, Tomasz Siemoniak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- Partner -Wielokulturowy Dzień Dziecka: Nasz Kraków – Nasza Małopolska
- Partner w projekcie XIII Międzynarodowy Tabor Pamięci (2008 -2015)
- Partner w projekcie unijnym. Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej.Władza Wdrażająca Programy Europejskie „Nowa droga do lepszego jutra” (2013)
- Konferencja Młodzi Europejczycy upamiętniający Zagładę Romów w czasie II wojny światowej
- Organizator: RSO Harangos & ternYpe – International Roma Youth Network. (2013) Kraków,Oświęcim.
- Patronat honorowy Jerzy Miller, wojewoda małopolski
- Spotkania z U.S Consulate General w Krakowie.
- Udział w International Visitor Leadership (IVLP) w U.S.A. na temat „Promoting Human and Civil Rights of Minority Groups” w Waszyngtonie.
- Partner w ramach obchodów Święta Małopolski 2019. Oblicza romskości – historia, pamięć, zagłada. Inicjatywa Dikh He na Bister
- Wydawca publikacji ze środków MSWIA
- Wydawca filmu pt: ROMSKA ODYSEJA
Film przedstawia najistotniejsze fakty z dziejów Romów począwszy od Indii, poprzez tragedię holocaustu, Ich sytuację w okresie powojennym do czasów współczesnych.
Projekt powstał dzięki dotacji ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. WIĘCEJ…
Harangos jest członkiem TernYpe .
„TernYpe” to Międzynarodowa Sieć Młodzieżowych Organizacji Romskich skupiająca młodych Romów i nie-Romów z 10 krajów: (Roma Active Albania – Albania, Youth Network for Development – Bułgaria, Amaro Drom e.V – Niemcy, Romaversitas – Węgry, Roma Onlus – Włochy, Roma Education Centre – Słowacja, Ternikalo – Hiszpania, Yag Bari – Hiszpania, RROMA – Macedonia, NevoParadimos- Rumunia, oraz oczywiście Polska,czyli RSO Harangos). Do jej celów należy szerzenie wspólnych inicjatyw aktywizujących i mobilizujących młodzież romską oraz pogłębianie integracji i dialogu międzykulturowego wśród młodych ludzi. Organizacja ta pragnie budować szacunek i współpracę pomiędzy młodzieżą, niezależnie od ich pochodzenia.
DIKH HE NA BISTER „Patrz i nigdy nie zapomnij” w j. romskim) – Inicjatywa Pamięci o Zagładzie Romów każdego roku mobilizuje tysiące młodych Romów i nie-Romów z całej Europy.Założone w 2010 r. przez ternYpe, Międzynarodową Sieć Młodzieży Romskiej oraz jej członków i organizacje partnerskie, i jest współorganizowana przez Centrum Dokumentacji i Kultury Niemieckich Romów i Sinti we współpracy z Radą Europy.